Linia przekazu

Materiał nauczany w szkole Practical Method - Tai Chi Gdynia przekazywali sobie kolejno w XX wieku mistrzowie:

Chen Fake  ⇒  Hong Junsheng  ⇒  Chen Zhonghua


Chen Fake

Chen Fake Chen Fake urodził się w 1887 roku w wiosce Chenjiagou w prowincji Henan w Chinach, w rodzinie która stworzyła sztukę Taijiquan i do dziś przekazuje ją z pokolenia na pokolenie. Był on prawnukiem Chen Changxinga, mistrza który uczył twórcę stylu Yang Taijiquan, Yang Lu Chana.

Jako dziecko Chen Fake był dość chorowity i niezbyt pilnie uczył się rodzinnej sztuki. Trwało to aż do chwili gdy zdał sobie sprawę że dziedziczny tytuł "chorążego" ("standard bearer") mógłby zostać przekazany bardziej na niego zasługującemu przedstawicielowi jego pokolenia. Od tego momentu zaczął ćwiczyć tak pilnie, że w wieku 17 lat został uznany za mistrza.

W 1928 roku Chen Fake przeprowadził się do Pekinu gdzie zaczął nauczanie rodzinnej sztuki. Przebywając w Pekinie udowodnił swoje mistrzostwo wygrywając wszystkie pojedynki na które wyzywali go inni artyści sztuk walki. Stał się dzięki temu bardzo sławny w tej społeczności zyskując przydomek "Taiji Yi Ren" ("Taiji Numer Jeden"). Od tego czasu Taijiquan stylu Chen zaczął być szeroko rozpoznawany i uznawany.

Chen Fake zmarł w 1957 roku.


Hong Junsheng

Hong Junsheng Hong Junsheng urodził się w 1907 roku w prowincji Henan w Chinach. W młodości przeprowadził się z ojcem do Pekinu. Kiepskie zdrowie spowodowało że zaczął poszukiwać dobrego nauczyciela Taijiquan pod którego kierunkiem chciał rozpocząć ćwiczenie. Początkowo uczył się u Liu Musana, znanego w Pekinie mistrza stylu Wu.

W 1930 roku Hong Junsheng wraz ze swoim mistrzem Liu Musanem oraz innymi studentami został uczniem Mistrza Chen Fake. Studiował on u Chen Fake jego rodzinną sztukę przez 15 lat. Rezultatem codziennej kilkugodzinnej nauki było znakomite zdrowie oraz duże umiejętności i zrozumienie Taijiquan rodziny Chen.

W 1945 roku Hong przeprowadził się do miasta Jinan w prowincji Shandong. Tam dalej doskonalił swoje umiejętności i pilnie studiując i analizując to czego się nauczył.

W 1956 roku (krótko przed śmiercią Chen Fake) Hong przybył do Pekinu aby zweryfikować u Mistrza wyniki swoich studiów oraz otrzymać kolejne instrukcje na bardzo zaawansowanym poziomie. Ponieważ Hong zauważył że ruchy w formach nie były dokładnie takie same jak te które występowały w zastosowaniach, zapytał Mistrza czy to aby ruchy w formach ćwiczyć dokładnie tak jak będą one zastosowane w walce może być korzystne. Chen Fake zaaprobował ten sposób nauczania systemu. Właśnie wtedy zrodził się termin "praktyczny" na określenie systemu który wyewoluował z tego którego początkowo uczył się u Chen Fake.

Chen Fake był bardzo zadowolony widząc, że jeden z jego pierwszych uczniów osiągnął wysoki stopień opanowania sztuki. Przekazał mu wtedy szczegółowe wskazówki na bardzo zaawansowanym poziomie dotyczące każdego z ruchów form Yilu i Erlu. Po tym tak głębokim "wewnętrznym" przekazie zaczęła się krystalizować "Praktyczna Metoda" - styl którego Hong nauczał w Jinan od roku 1957 do swojej śmierci w 1996 roku.


Chen Zhonghua

Chen Zhonghua Chen Zhonghua urodził się w 1961 roku w prowincji Shandong w Chinach. W młodości uczył się różnych sztuk walki takich jak Sitongchui, Baji, Chaquan.

W 1979 roku rozpoczął studia na Wydziale Języków Obcych Uniwersytetu Shandong w mieście Jinan, zaczynając jednocześnie naukę Taijiquan u Mistrza Hong Junshenga.

W roku 1985 wyemigrował do Kanady gdzie pracował jako nauczyciel w szkole, ucząc jednocześnie poza pracą zawodową sztuki Taijiquan. Po pewnym czasie zrezygnował z pracy nauczyciela i poświęcił się całkowicie nauczaniu i propagowaniu Chen Taijiquan prowadząc kursy i warsztaty w wielu krajach Azji, Europy, Australii i obu Ameryk.

Mistrz Chen Zhonghua jest uczniem "wewnętrznej bramy" Wielkiego Mistrza Hong Junshenga oraz Wielkiego Mistrza Feng Zhiqianga, założyciela jednej z odmian stylu Chen - Hunyuan Taijiquan. Dzięki przekazowi sztuki od dwóch tak wybitnych nauczycieli, będących przedstawicielami 18. pokolenia Mistrzów stylu Chen, Mistrz Chen Zhonghua posiadł unikatowe rozumienie bogatej zawartości form, energii wewnętrznej, teorii i zastosowań.

W czerwcu 2004 roku członkowie rodziny Hong oraz inni uczniowie Hong Junshenga, podczas uroczystej ceremonii w mieście Jinan, oficjalnie nadali Mistrzowi Chen Zhonghua tytuł Międzynarodowego Chorążego Systemu Praktycznej Metody Stylu Chen Taijiquan (International Standard Bearer of the Chen Style Taijiquan Practical Method System).